Mówimy NIE jesiennej depresji

Nastała jesień, a wraz z nią krótsze dni, pochmurna pogoda, atmosfera przemijania i symptomy jesiennej depresji. Na przekór naturalnym cyklom przyrody mówimy nie depresji i podpowiemy Wam jak nie poddać się aurze przygnębienia.

Liść opadł, jeden, drugi, trzeci …

Depresja jesienna to inaczej depresja sezonowa, która charakteryzuje się zwiększeniem smutku, poczuciem bezsensu, czy obniżeniem nastroju. Jest to nie tylko zaburzenie, ale i choroba, która może zniszczyć człowieka i doprowadzić na skraj wytrzymałości emocjonalnej. Dlatego nie możemy ignorować żadnego z objawów, a także nie możemy pozwolić sobie na tworzenie warunków idealnych do ich rozwoju.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym problemem zdrowotnym na świecie i dwukrotnie częściej dotyka kobiety.

Warto wprowadzić do swojego życia profilaktykę, która wypędzi  z Nas uczucie przygnębienia, spadek formy, zmęczenie, psychosomatyczne bóle ciała, czy też senność.

Przyczyny jesiennej depresji należy doszukiwać się w zakończeniu wakacji, powrocie do szkoły, pracy, czy na uczelnię. Nie potrafimy  odnaleźć się w nowym, zmienionym rytmie życia.  Do tego dochodzi skrócone nasłonecznienie, które wpływa na gorszą pracę naszego mózgu.  Ten  rodzaj depresji  najczęściej pojawia się na przełomie października i listopada. Dlatego szczególnie teraz musimy być czujni!

Jesteś tym, co jesz

Myślę, że każdy z Nas zdaje sobie sprawę, że prawidłowa dieta może stać się kluczem do sukcesu. Nie zapominajmy o 4-5 posiłkach dziennie, spożywaniu ich o stałej porze oraz o diecie bogatej w różnorodność.

Na talerzu nie może zabraknąć witaminy D (tłuste ryby, mleko, ser żółty, fasola) oraz witaminy C (owoce, warzywa).  Zarówno jedna, jak i druga  odpowiedzialna jest  za właściwy poziom serotoniny ( pot. hormon szczęścia). Obok nich warto również sięgnąć po witaminy z grupy B, usprawniające pracę układu nerwowego ( kasza gryczana, warzywa liściaste, orzechy, pieczywo razowe). Tym samym pragniemy podnieść na duchu fanów czekolady, kakao, bananów, płatków owsianych i szpinaku- te produkty bogate są w magnez i żelazo, które są pomoce przy leczeniu chandry. Nie zapominajmy o antyoksydantach, których głównym zadaniem jest  zwalczaćnie wolnych rodników.  Znajdziemy je w  świeżych warzywach, owocach (zwłaszcza cytrusach), produktach fermentowanych np. kiszonej kapuście, a także w rybach. Dodatkowo mięso ryb jest także źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3.

Sok Noni Tahiti Naturel

I choć nazwa brzmi zagadkowo,  to sok Noni jest wręcz idealnym zdrowym pomocnikiem przy depresji, dzięki między innymi zawartości serotoniny, substancji, która wpływa na poprawę samopoczucia i nastroju.

Noni sok Tahitian noni noni bio

Warto z niego skorzystać również dlatego, że składniki zawarte w soku noni wykazują szereg dobroczynnych oddziaływań, m.in.:

  • stymulujące system immunologiczny,
  • antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe,
  • przeciwzapalne i antybakteryjne
  • stabilizujące ciśnienie krwi,
  • przeciwbólowe,
  • antydepresyjne.

 Profilaktyka

 Nie zapominajmy o czerpaniu radości z każdego dnia, szukaniu motywacji, nowych  pasji oraz o aktywności fizycznej. Szukajmy promieni słonecznych, jak najwięcej przebywajmy na dworze, w górach, czy też wybierzmy się na weekend do ciepłych krajów. Przełammy się i zamiast ciepłego prysznica weźmy zimny, znacznie bardziej odpręża i dobre samopoczucie utrzymuje się znacznie dłużej.

10 października obchodzimy Dzień Zdrowia Psychicznego. Na całym świecie na depresję i zaburzenia psychiczne cierpi ponad 350 mln ludzi.

A jakie Wy znacie sposoby na jesienną depresję? Podzielcie się z Nami swoimi złotymi radami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>