Zdrowe świętowanie Bożego Narodzenia

Kolacja wigilijna to niewątpliwie najbardziej wyczekiwany dzień w roku. Otaczają Nas niesamowite zapachy, dekoracje, a serca rozgrzewa rodzinna atmosfera. Ukradkiem szukamy na niebie gwiazdki i Świętego Mikołaja. Niesamowitą magię zakłócają jedynie tłuszcze, konserwanty i polepszacze z którymi co roku muszą zmagać się Nasze organizmy- w tej de facto nierównej walce.

Jak temu zaradzić i sprawić, że świętować będzie również Nasz żołądek?

1. Danie główne: Ryba. Jak mówi hasło reklamowe „ryba wpływa na wszystko” i zdecydowanie tak jest. Znajdziemy w niej pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D, ale również szereg składników mineralnych jak jod, selen, fluor, magnez, wapń. Warto jednak zrezygnować ze smażenia ryby w ogromnej ilości tłuszczu. Polecamy ryby pieczone i duszone. Znacznie zdrowsze i zdecydowanie mniej obciążające dla Naszego żołądka.

2. Sałatki. A gdyby tak po raz pierwszy podać sałatkę ze świeżych warzyw? Czemu nie! Z sosem winegret świetnie będzie komponować się z duszoną rybą. A przy okazji na świąteczny talerz wpadnie trochę witamin.

3. Przekąski. Radzimy zrezygnować z kapusty z grochem, słodkiego maku i ciężkich ciast na rzecz wędzonego łososia podanego z pastą jajeczną, czy też kruchych ciastek zbożowych.

4. Mięsa. Proponujemy obok karkówki, podać również pieczoną pierś z kurczaka, np. z brokułami, czy też w wersji wykwintnej z kaparami.

5. Sprawa majonezu. Polecamy ograniczyć tłuszcze i kalorie. Zastępując, gdzie tylko można majonez jogurtem greckim. Jest to zdecydowanie mniej obciążające dla Naszego żołądka.

6. Odgrzewanie. Proponujemy unikać odgrzewania dań na głębokim tłuszczu, zamiast tego warto sięgnąć po oliwę, czy też wodę.

 7.Napoje. Polecamy czerwoną herbatę, mięte, czy melisę, które znane są z właściwości stymulujących wydzielanie żółci i soków trawiennych. Dzięki nim Nasze żołądki lepiej poradzą sobie z ciężkostrawnymi potrawami. Pamiętaj również o tradycyjnym kompocie z suszu, który warto spożywać razem z owocami. Gdy nie posłodzimy go zbyt dużą ilością cukru, jest niskokaloryczny i bardzo pomocny przy wzdęciach i zaparciach dokuczających w Święta.

8. Misz Masz. Pamiętaj, aby nie łączyć  potraw słodkich i tłustych! Prowadzi to do kłopotów trawiennych. Deser można zjeść najwcześniej pół godziny po spożyciu innych potraw.

9. A czy ubranie może mieć na to jakiś wpływ?  Przedstawiamy Wam małą sztuczkę psychologiczną: Do kolacji ubierzmy się w coś dopasowanego w talii. Ta niewinna sztuczka sprawi, że zastanowimy się nad nałożeniem kolejnej porcji. Kto wie, czy nagle nie trzaśnie nam suwak?

10. Po kolacji. Zachęć swoich bliskich do wieczornego spaceru! Rodzinny, wieczorny spacer, w ten szczególny wieczór jeszcze bardziej Was do siebie zbliży, a gdy dodacie do tego nucenie kolęd- wszyscy zapamiętają ten wieczór na bardzo długo.

 

Dzięki Naszym małym trikom uda Ci się spędzić naprawdę zdrowe Święta! I tym samym świetnie czuć się z okazji zbliżającego się Sylwestra!

 

A czy Wy macie jakieś swoje sekretne sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>