Marchew – nieprzeciętne warzywo

Znalezione obrazy dla zapytania marchew

Marchew jest jednym z najczęściej spotykanych warzyw w polskich kuchniach – gotujemy na niej zupy, robimy z nią surówki bądź po prostu jemy ją surową. Tak bardzo się do niej przyzwyczailiśmy, że traktujemy ją, jako zwyczajne warzywo. A marchew zawiera wiele witamin i niezbędnych minerałów – zapraszamy do lektury.

Czy wiecie, że marchew została znaleziona w wykopaliskach z epoki kamienia? Plemiona słowiańskie przynosiły marchew w darze dla osoby zmarłej, aby miała się, czym posilić na tamtym świecie. W starożytnym Rzymie (dwa tysiące lat przed naszą erą) marchew była uznawana za przysmak, a pisarze tworzyli na jej cześć wiersze. Wtedy też uważano, że jest ona silnym afrodyzjakiem i wzmacnia męską potencję.

Ojczyzną marchwi jednak nie jest Rzym, a Afganistan. Przez stulecia marchew zmieniała swój smak i kolor – do XVII-XVIII wieku w Europie uprawiano białe, czarne, fioletowe, a nawet zielone odmiany. Pomarańczowa marchew zasłynęła w XVII wieku, a hodowcy potrzebowali, aż 200 lat, aby uzyskać ten kolor!

Marchew jest pełna witamin – na pierwszym miejscu znajduje się witamina B8, która działa odprężająco, kojąco, poprawia samopoczucie oraz sprawność umysłową. Na drugim miejscu jest witamina A, która opóźnia procesy przedwczesnego starzenia, zmniejsza ryzyko zaćmy oraz chorób układu sercowo – naczyniowego.  Ze względu na istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki zaleca się, aby regularnie marchew jadły osoby, które pracują przy komputerze bądź w samochodzie.

Ponad to w marchewce znajdują się takie witaminy jak B1, B2, B3, B9, C, E. Odnajdziemy w niej również makro i mikroelementy: potas, wapń, magnez, sód, fosfor, jod, kobalt, mangan, miedź, cynk i fluor.

Skład marchewki sprawia, że staje się ona cennym warzywem. A badania naukowe potwierdzają jej zbawienny wpływ na zdrowie. Pamiętajcie o niej w codziennej diecie, a ona szybko podniesie waszą odporność na infekcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>