Grzybobranie, czyli dlaczego warto jeść grzyby

Znalezione obrazy dla zapytania grzyby

Utarło się, że grzyby nie posiadają większych wartości odżywczych, a ich jedzenie nie przyniesie nam większego pożytku. My jednak wychodzimy tej tezie naprzeciw i postaramy się ją obalić.

Czy wiecie, że królestwo grzybów zawiera w sobie ponad 140 tysięcy gatunków?

Grzyby mają niewiele kalorii, dlatego są idealne dla osób, które dbają o linię. Najmniej kalorii mają pieczarki – tylko 15 kcal na 100g, na drugim miejscu są kurki 18 kcal na 100g, kolejne są boczniaki 32 kcal na 100g. Nieco bardziej kaloryczne są grzyby leśne, np. świeże borowiki zawierają 33 kcal na 100g. Grzyby składają się głownie z wody i nie zawierają niemal żadnego tłuszczu. Dusząc je nie musimy dodawać żadnego tłuszczu – ponieważ świetnie będą smakować zrobione w sosie własnym. Dlatego warto dodawać je do posiłków, aby zwiększyć objętość spożywanego dania, nie zwiększając przy tym jego kaloryczności.

Grzyby zawierają dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na trawienie, utrzymuje wysoki poziom metabolizmu i zapewnia uczucie sytości. Nie zapominajmy jednak o tym, że w grzybach znajduje się również słabo trawiony błonnik – chityna. Dlatego niezalecane jest podawanie grzybów (szczególnie leśnych) osobom, które mają problemy trawienne i dzieciom do trzeciego roku życia.

Czy wiecie, że zmysł smaku odbiera konsystencję grzybów w podobny sposób jak mięso?

Grzyby posiadają również sporo minerałów, między innymi: potas, cynk, selen, miedź, jod, żelazo, mangan, fosfor. Szczególnie bogate są również w witaminy z grupy B, takie jak: ryboflawina, kwas foliowy, tiamina, kwas pantotenowy, biotyna, pirydoksyna i niacyna oraz witaminy A, K i C.

Skutecznie również wspierają nasz system odpornościowy dzięki zawartości antyutleniaczy. Zaleca się jedzenie grzybów szczególnie zimą w okresie zwiększonych zachorowań.

Grzyby zawierają w sobie również polifenole, takie jak:: kwas galusowy, ferulowy, protokatechowy, kawowy, katechiny. Są one przez nas bardzo pożądane, ponieważ działają antyzapalnie, przeciwalergicznie i antyoksydacyjnie. Spowolniają proces starzenia naszego organizmu, chronią nasze zdrowie i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jedząc regularnie grzyby zmniejszamy szansę na wystąpienie takich chorób jak cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia.

Kto z Was regularnie spożywa grzyby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>