Joga to sposób na brak ruchu

Ile czasu w ciągu dnia tak naprawdę się ruszamy?
Ile czasu poświęcamy na gimnastykę?
Każdy z nas potrafi odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy wie, jak się czuje.

Żyjemy w „wieku stresów”, narażeni na ogromną ilość napięć psychicznych, spalamy się emocjonalnie i fizycznie. Jesteśmy często nerwowi, pobudliwi, a nasza kondycja zdrowotna nie jest w najlepszym stanie. Przez to możemy być bardziej podatni na infekcje, choroby, zakażenia i choroby pasożytnicze. Aby nie dopuścić do różnych zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych należy ruszać się! Rozciągać swoje sztywne mięśnie i stawy. Wstać od biurka, sprzed komputera, podnieść się z fotela i nie wgapiać w telewizor. Wyjść z domu!

Ale dokąd? Mam propozycje! Pójdźmy poćwiczyć jogę. Tak, jogę, a dokładnie hatha- jogę. Bo joga to nie jest zwykła gimnastyka, to doskonała metoda na rozruszanie ciała i umysłu. To sposób na pozbycie się fizycznego i mentalnego niepokoju. Nie ważne w jakim jesteśmy wieku, jakiej płci, tu nie ma ograniczeń, tu liczą się tylko dobre chęci. Załóżmy wygodny strój i pod okiem nauczyciela, bez żadnego współzawodnictwa, zacznijmy ćwiczyć. Ruszy nam się ok. 80% mięśni grzbietu i ok. 20% mięśni rąk i nóg. Każda asana – ćwiczenie wpływa na różne partie mięśni, które są napinane i rozluźniane, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Tu na pewno nie ulegnie przyśpieszeniu puls i oddychanie, jak np. przy aerobiku. Możemy ćwiczyć jogę również przy różnych dolegliwościach i chorobach jak na przykład chorobach serca, wysokim ciśnieniu krwi, astmie, otyli zrzucą zbędne kilogramy, a szczupli „wyrzeźbią” ładną sylwetkę. Joga jest pomocna przy łagodzeniu bólu, poprawie wydolności oddechowej, wzmacnianiu siły mięśni oraz kontroli motorycznej. Po jodze nie jesteśmy zmęczeni, wręcz przeciwnie, uspokaja się nasz umysł, nerwy, jesteśmy po prosu wyciszeni. Ktoś nie wierzy? Cóż, niech spróbuje! Gwarantuję uśmiech na twarzy, gdyż układ hormonalny zaczyna lepiej pracować, mamy poczucie lekkości i gibkości naszego ciała. Zachęcam starszych i młodszych, zatwardziałych ”kanapowiczów” i maniaków komputerowych. Warto poczuć jak osiągamy sprawność, równowagę i dużą witalność, które są pomocne przy szalonym tempie naszego życia. Oprócz dobrodziejstw fizycznych joga dostarcza nam również korzyści duchowych. Chcemy się odmłodzić lub zapobiec starzeniu? Ćwiczmy! Na przykład hatha- jogę.

 

 

Jedna myśl nt. „Joga to sposób na brak ruchu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>