Uchroń siebie i maleństwo przed przedwczesnym porodem

Czas oczekiwania na dziecko to zdecydowanie najpiękniejsze dziewięć miesięcy w życiu matki. Jednak nie zawsze tak jest. Co roku w Polsce rodzi się około 26 tys. wcześniaków. Jak uchronić siebie i maleństwo? Jak zmniejszyć czynniki ryzyka?

Ciąża

Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. „Phil Bosmans”Statystyki pokazują, że jedynie ok.5 proc. ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie.

Ukończenie ciąży do 22. tygodnia traktowane jest jako poronienie, między 23. a 37. tygodniem jako poród przedwczesny, po 37. tygodniu – poród o czasie.

Co robić, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi?

1. Ogranicz stres.
2. Ogranicz intensywne ćwiczenia fizyczne.
3. Zwolnij się z wyczerpującej bądź stresującej pracy.
4. Zadbaj, aby powietrze, którym oddychasz było czyste i pozbawione zbędnych zanieczyszczeń.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie tytoniu w ciąży. Dowiedziono, że palenie, szczególnie po pierwszym trymestrze, może być przyczyną szeregu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ciężarna nadużywa alkoholu albo stosuje inne odurzające substancje.

,,Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która zawsze pozostaje otwarta.” Jan Paweł II

Niestety, ale przedwczesnemu porodowi może również sprzyjać ciąża mnoga ze względu na to, iż organizm kobiety jest dużo bardziej obciążony. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej czasu przeznaczać na wypoczynek i dostarczać organizmowi żelazo oraz witaminy.

W ciąży należy dbać o higienę i regularne wypróżnienia, zakazane są jednak silne środki przeczyszczające, które mogą spowodować poronienie albo poród przedwczesny.

Podczas ciąży szczególnie ważna jest ROZSĄDNA dieta, ponieważ niedostateczna ilość minerałów oraz witamin powoduje, że dziecko nie może się prawidłowo rozwijać. Już we wczesnym okresie ciąży może wystąpić niedokrwistość, kurcze kończyn, omdlenia, anemia. A wszystko to prowadzi do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Wiek kobiety

Niestety, ale nie bez znaczenia jest wiek ciężarnej. Statystyki pokazują, że najwięcej porodów przedwczesnych występuje, gdy kobieta ma mniej niż 16 lat, oraz ponad 30.

Jak rozpoznać poród przedwczesny? Alarmujące dla ciężarnej powinny być bóle skurczowe, zwłaszcza gdy towarzyszy im twardnienie brzucha.

REKLAMA
Sanavita poleca ciężarnym:

ekstrakt z zielonej herbaty virdi tea extractZielona herbata w medycynie azjatyckiej uznawana jest za cudowny napój, uzupełniający witaminy w całym organizmie ludzkim. Dodaje energii, usuwa zmęczenie, ułatwia trawienie i sprzyja akumulowaniu w organizmie witamin. Ekstrakt z Zielonej Herbaty to doskonały środek profilaktyczny, którego codzienne stosowanie wpływa na przemianę materii, łagodzi stres i aktywuje naturalne mechanizmy obronne organizmu.

Stosowanie preparatu należy skonsultować z lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>