Czy pokrzywa tylko parzy? [Wszystko, co musisz o niej wiedzieć]

Blisko człowieka, ale jednak trochę na uboczu – to właśnie w takich miejscach rośnie pokrzywa, która najczęściej kojarzy nam się tylko z nieprzyjemnymi bąblami i swędzącą skórą. A to błąd! Pokrzywa ma w sobie ogromną ilość dobrych dla człowieka substancji.

Najważniejsze, aby zbierać ją jeszcze przed kwitnieniem i szukać jej w miejscach, które nie są za bardzo narażone na zanieczyszczenia. Co ciekawe – młode listki prawie nie parzą. Jeżeli jednak dookoła Ciebie są już tylko mocno wyrośnięte pokrzywy – ubierz koniecznie rękawiczki i sekatorem ucinaj tylko czubki; najświeższe listki.

Są oczywiście sposoby na to, aby pozbawić pokrzywę możliwości parzenia nas. Można ją wysuszyć – wystarczy wystawić liście na dzień bądź dwa na słońce. Można również sparzyć ją wrzątkiem, czy też podgotować. Czasem wystarcza również porządne jej posiekanie bądź zgniecenie.

Mimo nieprzyjemności, które mogą nas spotkać podczas zbiorów i obróbki pokrzywy warto po nią sięgnąć. Jest ona doskonała dla osób, które właśnie wyszły z choroby i ich organizm jest osłabiony, a także dla kobiet w czasie ciąży i połogu (zawiera ogromne ilości żelaza). Pokrzywa działa również moczopędnie oraz skutecznie wzmacnia włosy. Znajdziesz w niej witaminę A, K, B2 oraz C.

Warto dodawać ją do regularnego jedzenia  – świeże posiekane listki dobrze będą smakować z inną zieleniną w formie sałatki. Wrzucaj ją również do past kanapkowych, twarożków, zielonych koktajli, jajecznicy – a nawet możesz zrobić z niej smaczne pesto!

Zdrowa jest również herbata z pokrzywy, a najlepiej smakuje z liśćmi mięty!

Ze względu na cenne składniki, które zawiera pokrzywa warto się przełamać i zebrać jej liście – tworząc w ten sposób pyszne dania, a także dbając o swój organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>